اوزون

اوزون

اوزون

اوزون گازي است كه به مقدار كم در جو زمين وجود دارد. اوزون در تروپوسفر (پايين ترين لايه جو)، مي تواند به بافت هاي گياهي و جانوري آسيب بزند. منتها لایه اوزون در لايه استراتوسفر (لايه بالاي تروپوسفر) جلوي اشعه مضر ماوراي بنفش خورشيد را سد مي كند و از ادامه حيات بر روي کره زمين محافظت مي كند.

از آواخر دهه ۱۹۷۰ (دهه ۱۳۴۰ شمسي) هر بهار در نيمكره جنوبي، دانشمندان كم شدن لایه ی اوزون را بر بالاي قاره قطب جنوب مشاهده كرده اند. منطقه اي كه اوزون آن كم شده، به نام سوراخ لایه اوزون شناخته مي شود. اوزون به مولكول هاي اكسيژن مربوط می شود. يك مولكول اكسيژن شامل دو اتم اكسيژن و فرمول شيميايي O2 دارد. يك مولكول اوزون سه اتم اكسيژن و فرمول O3 دارد.

شکل گیری اوزون 

اوزون به طور طبيعي از راه واكنش هاي فتوشيميايي و به وسيله تخليه الكتريكي ايجاد مي شود. در واكنش هاي فتوشيميايي در استراتوسفر، اشعه ماوراي بنفش از خورشيد به مولكول هاي اكسيژن اصابت مي كند و هر مولكول را به دو اتم اكسيژن تجزيه مي كند.

اتم هاي اكسيژن با مولكول اكسيژن ديگري تركيب مي شوند و اوزون را تشكيل مي دهند. تخليه الكتريكي شامل آذرخش و جرقه های ساطع از منبع نيرو است. چنين تخليه هايي مي تواند مولكول هاي اكسيژن را تجزيه كند و به تشكيل اوزون منتهي شود. در نزديك سطح زمين،‌ واكنش بين گازهايي مانند اكسيدهاي نيتروژن و هيدروكربن، اوزون و نيز ذرات يك آلوده كننده خطرناك به نام “مه فتوشيميايي” را به وجود مي آورد.

لایه اوزون از سال ۱۹۷۴ تا ۲۰۶۰

لایه اوزون

اوزون سبب اکسيد شدن مواد ارگانيکی خاک و بقايای گياهی و در نتيجه سبب رها شدن و پخش مواد غذايي مورد نياز گياه می ­گردد. اوزون موجود در سطح زمین برای سلامتی انسان، جانوران و گیاهان مضر است و از آن به عنوان آلاینده یاد می‌شود. این گاز به‌طور مستقیم در هوا منتشر نمی‌شود بلکه توسط واکنش‌های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید ایجاد می‌شود، از این رو میزان اوزون در تابستان و در وسط روز بیش از سایر مواقع است. گازهای خروجی از تاسیسات صنعتی و نیروگاه‌ها، اگزوز موتور خودروها، بخارات بنزین و حلال‌های شیمیایی برخی از منابع اصلی تولید آن هستند.

تأثیرات بهداشتی:

  • کاهش عملکرد ریه
  • افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس
  • تشدید آسم و سایر بیماریهای ریوی
  • افزایش استفاده از دارو، مراجعات و پذیرش بیمارستانی،اورژانس
  • مرگ و میر زودرس

تصفیه هوای آلماپرایم:

دستگاه های تصفیه هوای آلماپرایم برخلاف برخی دستگاههای تصفیه هوا تولید اوزون نکرده بلکه بعضی مدلها از قبیل: AP- 331 , AP-431 فیلتر حذف اوزون را نیز دارا می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید