تصفیه ی هوا یا دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)

خیلی از مردم از دستگاه تصفیه هوا در خونه هاشون استفاده می کنند.

تعداد قابل توجهی نیز از دستگاه های بخور سرد استفاده می کنند.

حتی بعضی افراد، هر دوی این دستگاه هارو دارند.

اما آیا می دونید چه ویژگی هایی این دستگاه هارو یکسان و چه چیزی اونارو از هم متفاوت می کنه ؟؟

ما قصد داریم تا در این پست، به بررسی تصفیه هوا و دستگاه بخور ساز بپردازیم، بنابراین شما می تونید درک دقیقی از نحوه عملکرد هر کدوم از این ماشینهای قدرتمند داشته باشید. [icon name=”smile-o” class=”” unprefixed_class=””]

هر دوی این دستگاه ها، تصفیه هوا و دستگاه بخور (رطوبت ساز)، برای بهبود هوا در محیط داخلی طراحی شده اند. اما دونستن اینکه بهترین گزینه برای برطرف کردن نیازهای شما چیه، یذره مشکله. به عنوان مثال، هر دوی این محصولات برای افراد مبتلا به سینوس و مسائل تنفسی بسیار عالی عمل می کنند، اما روشهایی که اونا برای کمک به این افراد انجام میدهند، متفاوت است. 

یک تصفیه ی هوا، به کمک یک سری فیلتر، هوای اتاقتونو به گردش در میاره. این فیلترها آلرژن ها و آلاینده هارو حذف کرده تا کیفیت هوارو برای نفس کشیدنتون بهتر کنند.

دستگاه بخور (رطوبت ساز)، رطوبت رو به هوای درون اتاقتون اضافه می کنه. با این کار، سوزش سینوس یا دستگاه تنفسی شمارو که درنتیجه ی هوای خشک بوده، بهتر میکنه.

نمودار مقایسه ی دستگاه تصفیه ی هوا در مقابل دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)

این نمودار مرور کلی است و مقایسه ای بین دستگاه تصفیه ی هوا و دستگاه بخور (رطوبت ساز). اگر می خواهید تا پاسخی جامعتر و عمیقتر داشته باشید، لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

تصفیه هوا

رطوبت ساز
کاربرد

با استفاده از فیلترها آلودگی های موجود در هوا را به دام انداخته و از بین می برد.

اضافه کردن رطوبت به هوا تا باعث تحریک نشدن مجاری تنفسی ناشی از شرایط خشک شود
مزایا کیفیت کلی هوا را بهبود می بخشد و منجر به سلامتی بهتر برای همه افراد می شود. با این حال، این دستگاه ها برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی بسیار مفیدند. مفید برای آفراد مبتلا به آسم و افرادی که به علت هوای خشک دارای دستگاه تنفسی حساس هستند.
حذف یا کاهش گرد و غبار، آلرژن ها، دود، اسپورهای قارچ، باکتریها، شوره حیوانات خانگی و بعضی از ویروسها

هوای خشک

 

توجه: سایت ما حاوی منابع رایگان و مفید بسیاری درخصوص دستگاه های تصفیه هوا و معرفی آلاینده هاست. برای مطالعه ی این موارد اینجارو کلیک کنید.

عملکرد اصلی دستگاه تصفیه ی هوا در مقابل دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)

اگرچه ممکن است تصور کنید که دستگاه تصفیه ی هوا و دستگاه بخور (رطوبت ساز) می تونند جایگزین یکدیگر شوند، اما به این سادگی که تصور می کنید نیست. بخونید تا بفهمید چرا.

دستگاه تصفیه ی هوا

AP341

هدف از استفاده ی دستگاه تصفیه ی هوا اینه که انواع مختلف آلاینده های هوارو از بین ببریم. دستگاه‌های تصفیه هوا، هوای محیط داخلی رو پاکسازی می‌کنند. این دستگاه‌ها گرد و غبار، آلرژی زاها، شوره حیوانات، پرز، گرده گیاهان، بو، گاز و سایر آلاینده‌های محیط رو از بین می‌برند.

هنگامی که دستگاه تصفیه هوای شما روشنه، هوای داخل خونتون توسط دستگاه مکیده شده و به یک سری فیلترها وارد میشه. یکی از این فیلترها، فیلتر HEPA نامیده می شود و می تونه ذراتی به کوچکی ۰٫۳ میکرونو از هوای تنفسیتون پاک کنه. این فیلتر بصورت ۹۹٫۹۷٪ موثر در حذف آلاینده های هواست که باعث تحریک آلرژی، آسم و سایر بیماری های تنفسی می شوند.

به یاد داشته باشید که یک دستگاه تصفیه کننده هوا تغییری در سطح رطوبت محیط ایجاد نمی‌کنند و فقط برای تمیز کردن هوا و فیلتر کردن آلودگیها عمل می کنند. توجه به این موضوع هم خیلی مهمه که: برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا گاز اوزون تولید می‌کنند که جزو آلاینده‌ها محسوب شده، سبب تورم ریه و تشدید علائم بیماری‌های حساسیتی، ریوی و تنفسی می‌شود. 

دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)

عملکرد اصلی دستگاه بخور اینه که رطوبتو به هوا اضافه می کند. این کارو با پمپاژ بخار آب به اتاق که ممکنه قابل مشاهده باشه یا نباشه، انجام می ده. از این دستگاه‌ برای بهبود مشکلات سلامتی مربوط به هوای خشک و همچنین کاهش الکتریسیته ساکن در منزل استفاده می‌شه.

برای مرطوب نگهداشتن فضای خونتون، باید به مخزن آب اضافه کنید. این دستگاه آب رو به بخار تبدیل می کنه و اونو به هوای اطرافتون اضافه می کنه. دستگاه بخور بهتره در مناطق با اقلیم خشک استفاده بشه. دستگاه های بخور می تونند کمکی باشند در از بین بردن خشکی پوست، سوزش گلو، سوزش سینوس ها، خونریزی بینی یا مشکلات تنفسی که ممکنه در آب و هوای خشک رخ دهند.

دستگاه بخور سرد فقط رطوبت نسبی فضارو افزایش می دهد

نکته ی مهم اینجاست که یک دستگاه های بخور، سطح رطوبت نسبی فضارو افزایش می دهند. اگر در حال حاضر سطح رطوبت بالایی دارید، این رطوبت بالا میتونه رشد قارچ هارو افزایش بدهد. سطوح رطوبت محل زندگیتون بایستی بین ۳۰٪ تا ۵۰٪ باشه. رطوبت زیر ۳۰٪ نشون دهنده ی خشکی بیش از حدِ و می تونه باعث بروز مشکلاتی بشه که ما در پاراگراف آخر خدمتتون توضیحشو میدیم. رطوبت بیش از ۵۰٪ هم می تونه باعث رشد قارچ، تولید مثل مایت گرد و غبار و کپک ها شود. 

کدوم برای نیازهای شما بهتر است: دستگاه تصفیه ی هوا یا دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)؟

فصل پاییز و زمستان معمولا برای افراد ۲ مشکل را به صورت هم زمان ایجاد می‌کند. با کاهش دما و شروع وارونگی هوا، افزایش آلودگی و خشکی هوا باعث خشکی پوست، سرفه‌های مزمن، شیوع آسم و آلرژی وسایر بیماری‌های تنفسی می‌شود.

تصفیه کننده هوا ممکنه بهتر باشد اگر:

 • از آسم، آلرژی و یا یک بیماری تنفسی که هوای آلوده باعث تحریک اون می شه رنج می برید
 • می خواهید میزان شوره ی حیوانات خانگی یا آلرژنهای موجود در هوای خونتونو کم کنید
 • می خواهید از دستِ بوهای خانگی ناشی از بوی حیوانات خانگی، بوی ناشی از آشپزی، دود سیگار یا قارچ و کپک خلاص شوید
 • خونه شما بیش از حد گرد و غبارو جمع می کند
 • بدون هیچ دلیل روشنی شما در منزلتون به سختی تنفس می کنید یا تنگی نفس دارید
 • اغلب موارد در منزلتون کسل و بی حالید یا سردرد دارید
 • شما یا یکی از اعضای خانوادتون سیگاری است و در نتیجه می خواهید از شَرِ بوی سیگار خلاص بشید
 • به علت مشکلات مجاری تنفسی خواب راحتی ندارید

 

دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز) ممکنه بهتر باشد اگر:

 • در آب و هوای خشک زندگی می کنید
 • می خواهید سطوح رطوبت هوارو در خونتون افزایش دهید
 • مکررا دچار خونریزی بینی می شوید یا مشکل سینوسی دارید و یا مشکل سیستم تنفسیتون با هوای خشک تشدید می شود.

 

حتـمـا بخـوانیـد:         مدیریت آلرژی در محل کار

سوالات متداول در مورد دستگاه تصفیه ی هوا و دستگاه بخارساز (رطوبت ساز)

کدوم دستگاه برای کودکان مناسب تر است؟

 

شما می تونید از هر دو استفاده کنید. تصفیه ی هوا، هوای اتاق کودکتان را تمیزتر کرده و به بهبود تنفس آنها کمک می کند. اگر هوا خشک شود، یک دستگاه رطوبت ساز، رطوبت را برای کمک به تنفس نوزادتون و احساس راحتی بیشتر به محیط اتاق اضافه میکنه.

 

کدوم دستگاه برای افراد مبتلا به آسم مناسب تر است؟

هر دو دستگاه عملکرد خوبی برای این افراد دارند، اما تصفیه ی هوا بهترین انتخاب است. یک تصفیه ی هوا با از بین بردن عوامل محرک و عوامل ایجاد آسم، باعث میشه تا اون عوامل رو تنفس نکنید. یک دستگاه بخار ساز (رطوبت ساز) آلودگی های موجود در هوارو از بین نمی برند.

 

کدوم دستگاه برای پیشگیری از آلرژی مناسب تر است؟

تصفیه ی هوا بهترین گزینه برای آلرژی است. تصفیه ی هوا با نابودی و حذف گرد و غبار، گرده ی گیاهان، شوره ی حیوانات خانگی، اسپورهای قارچ و خیلی موارد دیگر از هوا، باعث میشه که این ذرات به چشم، گلو و ریه ها وارد نشده و از آسیب دیدن در امان باشند. یک دستگاه بخار ساز (رطوبت ساز) این مواردو حذف نمی کند و در صورتی که سطح رطوبت بسیار بالا باشد، ممکن است اونارو افزایش دهد.

آیا می توان از دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز) و دستگاه تصفیه ی هوا بطور همزمان در یک اتاق استفاده کرد؟

بله، شما می تونید از یک تصفیه ی هوا و یک دستگاه بخار ساز (رطوبت ساز) در کنارهم در اتاقتون استفاده کنید. تصفیه ی هوا، آلاینده ها را از بین می بره در حالیکه دستگاه بخار ساز، رطوبت را به هوا اضافه می کنه تا راحت تر زندگی کنید و نفس بکشید.

نتیجه گیری

اگر اینجا اومدین تا این سوالو بپرسید که «آیا من نیاز به یک دستگاه بخار ساز (رطوبت ساز) دارم یا یک دستگاه تصفیه ی هوا؟» حالا دیگه باید بدونید که برای شرایط شما چه دستگاهی بهتر است.

با در نظر گرفتن زمانتون، اطمینان حاصل کنید که انتخاب مناسبیو انجام میدین تا بتونید در سالهای پیش روتون تو هوای سالمی نفس بکشید. امیدواریم که این راهنمایی بتونه موثر باشه و شما هم تصمیم گیری آگاهانه ای برای خرید و انتخاب کردن داشته باشید.

 

مترجم و گردآورنده: گروه آلماپرایم

 

 

[/vc_column_text]

مطالب مرتبط

[/vc_column][/vc_row]

Comments

 1. جواد سنائی

  سلامدستگاه تصفیه هوا عملکرد خیلی خوبی داره خصوصا با این وضع آلودگی هوا.دستگاه بخور سرد کمک حال عالی هست واسه افرادی که از خشکی هوا رنج میبرن و رطوبت در محل كار و زندگی شون پائینه.

 2. هادی باقری

  سلام. دستگاه شما گاز اوزون تولید نمی‌کند؟ برای منزل حدود ۷۰ متری کدام مدل از دستگاه را معرفی میکنید وقیمت لطفا. 

  • almaprime

   سلام
   خیر دستگاه ها تولید اوزون نمی کنند. درخصوص مدل دستگاه مناسب برای متراژ ۷۰ متر مربع مدلهای ۴۲۱ و ۳۳۱ مناسب می باشند. البته درصورتی که این متراژ به صورت یکدست باشد. چنانچه فضای شما توسط دیوار به اتاقهایی تقسیم شده باشد دستگاههایی همچون ۳۴۱ و ۲۶۱ نیز می توانند انتخاب مناسبی باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص انتخاب دستگاه میتوانید در قسمت تماس با ما درخواست پشتیبانی دهید، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید