فیلتر کربن فعال

کربن اکتیو ( زغال فعال ) چیست ؟

این فیلتر توانایی جذب بوهای نامطبوع و بیش از ۳۰۰۰ نوع از ترکیبات مضّر گازی را داشته و نقش مهمی در جذب عوامل شیمیایی دارا می باشد. بسیاری از مواد مایع و گازها دارای مقادیری مواد ناخواسته و ناخالصی هستند.در برخی موارد این ناخالصی ها شامل میکروب، باکتری، مواد سمی و آلوده کننده های دیگر می باشند که با وجود درصد بسیار کم، عملا شرایط نامطلوبی را ایجاد می کنند، بطوریکه  طعم، بو، رنگ و خواص دیگر را تغییر می دهند.

برای رسیدن به شرایط دلخواه در این گونه مایعات و گازها بایستی ناخالصی ها حذف شوند. یکی از بهترین روشهای حذف ناخالصی ها، حذف آنها به شیوه جذب سطحی می باشد. حتی در بسیاری مواقع تنها شیوه موثر نیز می باشد. زغال فعال یک نوع جاذب قوی با جذب سطحی فوق العاده می باشد و در هیچ حلال شناخته شده ای حل نمی شود و برجسته ترین مشخصه آن حذف انتخابی آلاینده هاست و در برخی موارد برای بازیافت مواد نیز بکار می رود.

میزان جدب زغال فعال (کربن فعال) به اندازه ساختار منافذ کربن و توزیع اندازه منافذ و همچنین اندازه و شکل مولکولهای آلاینده بستگی دارد.

بعد از پیرولیز حرارتی مواد سلولزی گیاهی تحت عملیات فعال سازی با بخار آب قرار گرفته و کربن اکتیو بدست می آید. با توجه به تنوع مصرف و تنوع مواد اولیه انواع زیادی با مشخصات خاص کربن فعال تولید می شود که هر کدام برای مصارف خاصی ساخته می شوند.

پدیده جذب در سطوح داخلی سوراخهای کربن اکتیو بدلیل وجود انرژی موازنه نشده ای است که بین اتمهای سطحی و اتمهای داخلی سطوح سوراخها وجود دارد. این انرژی به کمک جاذبه مولکولی واندروالس بر اثر شکسته شدن پیوند C-C ایجاد شده است و سطح داخلی سوراخها برای موازنه انرژی مولکولهای ناخالصی را جذب می کنند.

بمنظور حذف ذرات گازی از هوای تنفسی، به وسیله گرما، ناخالصی ها را از سطوح کربن حذف می کنند و به این صورت کربن عاری از ناخالصی، آمادگی جذب ناخالصی های موجود در هوا را دارد. این روش تصفیه هوا مخصوصا برای افراد مبتلا به حساسیت های شیمیایی چندگانه بسیار مفید است. چرا که فرمالدئید موجود در فرش، مصنوعات چوبی و اثاثیه و مبلمان داخلی که به درون هوای اتاق منتشر شده اند را به خوبی جذب می کند. این فیلترها قادر به جذب عطریات و همچنین مواد شیمیایی موجود در پاک کننده ها که در هوا منتشر شده اند می باشد. استفاده از این فیلترهای تصفیه هوا برای افراد مبتلا به آسم، نوزادان، کودکان و سالمندان بسیار مفید خواهد بود.

مشخصات فیلتر کربنی دستگاه های تصفیه هوای آلماپرایم عبارتند از:

با استفاده از ذرات کربن فعال فرآیند تهویه و تصفیه هوا را انجام می‌دهند. این فیلترها با داشتن خاصیت‌های ضد قارچ و جلوگیری از رشد کپک و ضد باکتری و عامل ممانعت‌کننده از تشکیل کولونی‌های باکتریایی، قابلیت حذف گازهای آلاینده محیطی ازجمله آمونیاک و (وی‌اوسی) را دارند.

ویژگی‌های فیلترهای دستگاه های تصفیه هوای آلماپرایم عبارتند از: 

– توانایی در انهدام باکتری‌ها ازجمله اشرشیاکولی و استافیلو کوکوس با کارآیی افزون‌بر ۹۹درصد
– جذب‌کننده ذرات معلق و گرد و غبار محیط به علت دارا بودن خاصیت الکتروستاتیک

دیدگاهتان را بنویسید